این قیمت در مقایسه با قیمت مارس 6 دلار ارزان‌تر است. همچنین آرامکو قیمت فروش نفت سبک “عرب لایت” به مقصد آمریکا را با قیمت سه دلار و 75 سنت در هر بشکه ارزان‌تر از شاخص ASCI تعیین کرد که در مقایسه با مارس 7 دلار ارزان‌تر است.

 منابعی در آرامکو در همان تاریخ به رسانه‌ها اعلام کردند که تولید نفت را به سرعت افزایش خواهد داد. این تحول به نوبه خود، به بازارهای مالی جهان شوک وارد می‌کند؛ زیرا قیمت نفت “خام برنت” در پایان معاملات در 9 مارس بشکه‌ای به 35 دلار کاهش یافت.

این حرکت عربستان سعودی به مثابه اعلام جنگ تمام‌عیار قیمت است که بیشتر ناظران در 6 مارس، زمانی‌که مذاکرات میان “اوپک” و شرکای غیر عضو آن بی‌نتیجه پایان یافت، چنین امری را پیش‌بینی نمی‌کردند. ناگفته نماند که در سایه این تصمیم سعودی، کسری بودجه این کشور نیز به اوج خواهد رسید، روسیه نیز که به تعهدات “اوپک+” پایبند نیست، امکانات محدودی برای افزایش سریع تولید در سال 2020 را دارد.

بحران “کرونا” می‌تواند به راحتی قیمت‌ها را به مراتب پایین‌تر از قیمت‌ها در سال‌های 2015 و 2016 کاهش دهد. لذا، سقوط بهای نفت به محدوده 20 تا 30 دلار تاثیرات بی‌سابقه‌ای را در سایر بازارها به همراه خواهد داشت.

بر خلاف سهام شرکت‌های انرژی، کشورهایی که اقتصاد کم‌تنوع‌تر و ذخایر حاکمیتی پایینی دارند، از این تحول نفتی آسیب‌پذیرتر خواهند شد.

تصمیم عربستان سعودی مبنی بر افزایش تولید نشان می‌دهد که امید “محمد بن سلمان” ولیعهد آن برای نتیجه‌ دادن فشارهایش به روسیه جهت کاهش تولید نفت، نقش بر آب شده است ولی این جنگ تمام‌عیار قیمت نتیجه‌ای معکوس دارد.

اقتصاد روسیه با فروپاشی قیمت نفت به شدت ضربه خواهد دید؛ با این حال، مسکو در موقعیتی بسیار قوی‌تر از ریاض قرار دارد. مسکو از سال 2017 ذخایر صندوق ثروت ملی خود را با قیمتی بالاتر از 40 دلار در بشکه، انباشت کرده است. آخرین اطلاعات منتشر شده توسط بانک مرکزی روسیه نشان می‌دهد ذخایر ارزی روسیه حدود 5 میلیارد دلار از ابتدای سال جاری میلادی افزایش یافته و به 570 میلیارد دلار رسیده است. روسیه 4 سال است در حال تقویت این ذخایر است. ذخایر بین‌المللی روسیه در سال گذشته حدود 86 میلیارد دلار رشد داشت در حالی‌که در 2018 و 2017 به ترتیب شاهد 33 میلیارد و 55 میلیارد دلار رشد بود.

از سوی دیگر، سعودی‌ها در حال ایجاد سناریویی برای تامین مالی نیمی از هزینه‌های دولت از طریق ذخایر و استقراض طی سال 2020 هستند. ولی این استقراض در سایه شک و تردیدهایی که درباره بهای نفت در آینده مطرح می‌شود، برای ریاض بسیار گران تمام می‌شود.

برای محمد بن‌سلمان دشوار است که ضمن اذعان به اشتباه نفتی خود، از این تصمیم عقب‌نشینی کند؛ چرا که تنها گزینه پیشنهادی در حال حاضر احتمالا ادامه روند سهمیه‌بندی‌های فعلی باشد نه امتیازگیری از روسیه.

آینده بازار نفت در هاله‌ای از ابهام قرار دارد ولی به نظر نمی‌رسد که طی چند ماه آینده شاهد بهبود قیمت‌ها باشیم.

2323

hotnewsخبر52 سال پیش • dahio.com • 4

برچسب‌ها


دیدگاهتان را بنویسیدمطالب پیشنهادی

حقایق عجیب در مورد گروه نیروانا

اگر از طرفداران پروپاقرص گروه راک نیروانا نباشید، احتمالا از حقایق عجیب در مورد گروه نیروانا بی‌خبر هستید: داستان‌های آن‌ها در مورد آتش‌سوزی، دعوای غذا و تمساح عجیب و غریب.… [...]

رودهای جهان با قدمت بالا

رودهای جهان با قدمت بالا مولد قدیمی‌ترین تمدن‌های بشری بوده‌اند. رودخانه‌ها منبع ثابت آب شیرین، به عنوان مایه اصلی حیات مردمان را به دور خود جمع کرده‌اند. حمل و نقل… [...]

بهترین بازیگران تئاتر ایران

از ابتدای روی کار آمدن هنرهای نمایشی در ایران، بازیگران تئاتر نقش پررنگی در بالا بردن کیفیت آن داشته‌اند. تئاتر از هنرهای نمایشی است که مخاطب خاص خود را دارد.… [...]

۸ شیرینی سنتی محبوب ایرانی

یکی از اصلی‌ترین سوغات‌های ایران شیرینی سنتی است. شیرینی‌های هر استان و منطقه بسته به نوع محصولات کشاورزی و آب‌وهوای آن منطقه متفاوت است. در ادامه با چندتا از محبوب‌ترین… [...]

ابرقهرمان‌های شرور

اگر طرفدار فیلم‌های ابرقهرمانی و کمیک بوک‌های کمپانی مارول و دی سی کمیکس هستید، حتما این لیست را بخوانید. Jason Todd جیسون تاد دومین رابینی است که در دنیای کتاب‌های کمیک وجود… [...]
ترندها