به گزارش بخش فناوری سایت خبرهای فوری، این روزها که حفاظت از حریم خصوصی و اطلاعات شخصی کاربران از اهمیت خاص و بسزایی برخوردار شده است و از طرفی دیگر، با گسترش روزافزون حملات سایبری و بدافزاری، هکرها و مجرمان سایبری توانسته‌اند به حجم بالایی از اطلاعات کاربران در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی دستیابی پیدا کنند، کارشناسان فعال در حوزه امنیت سایبری سعی دارند که با کشف و معرفی آسیب پذیری و حفره‌های امنیتی موجود در اپلیکیشن‌های مختلف، شرکت‌های توسعه دهنده آنها را از خطرات و مشکلات کنونی برنامه‌های خود آگاه و مطلع ساخته و همچنین به کاربران نیز هشدار دهند که در قبال محافظت از اطلاعات شخصی و حریم خصوصی خود دقت و تلاش بیشتر کنند.

اخیراً این کارشناسان امنیتی در اپلیکیشن ES File Explorer دو آسیب پذیری و ضعف امنیتی کشف کرده‌اند که به هکرها و مجرمان سایبری اجازه می‌داد به اطلاعات بیش از ۱۰۰ میلیون نفر از کاربرانی که از این برنامه استفاده می‌کردند، دسترسی پیدا کنند و به اهداف شوم خود برسند و از داده‌های مذکور سو استفاده کنند.

این اپلیکیشن که یک برنامه به منظور مدیریت فایل‌های ذخیره شده در گوشی‌های هوشمند اندرویدی به شمار می‌رود و در فروشگاه‌های اینترنتی گوگل پلی استور قابل دسترسی، دریافت و استفاده برای کاربران است، حالا به نظر می‌رسد که امنیت اطلاعات کاربران را به شدت تهدید کرده است.

بد افزارها، باج افزارها و حملات DDOS از جمله تهدیدهای امنیتی بودند که از سال ۲۰۱۶ کاربران فضای مجازی را در معرض خطر حملات سایبری قرار داده‌اند و موجب لو رفتن اطلاعات شخصی و محرمانه آنها شده است. طبق آمار، حملات سایبری در سال ۲۰۱۷ میلادی نیز به اوج خود رسیده و حالا خبر اینکه قرار است در سال‌های آتی اوضاع از اینکه هست هم نابسامان‌تر شود، بسیار نگران کننده به نظر می‌رسد.

بر اساس گزارش فوربس، تحلیلگران فعال در حوزه امنیت سایبری با اشاره به آمار رو به رشد و گزارش‌هایی که هر روزه از گوشه و کنار جهان از افشا و سرقت حجم عظیمی از اطلاعات سازمان‌های مختلف و حساس به گوش می‌خورد، برآورد کرده‌اند که هکرهای تحت حمایت دولت‌های گوناگون در تلاش خواهند بود که به اطلاعات موردنظر خود در سازمان‌های مربوطه دسترسی و نفوذ پیدا کنند و بدین ترتیب وضعیت حملات سایبری و جاسوسی اطلاعاتی در جهان رو به وخامت خواهد رفت. /ایسنا

hotnewsتکنولوژی2 سال پیش • dahio.com • 178


دیدگاهتان را بنویسید