به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، وبسایت تحلیلی استاتیستا،  درباره توسعه نظامی چین در سال های اخیر می نویسد :
 

 زمانی که رئیس جمهور آمریکا یعنی دونالد ترامپ اعلام کرد که دولتش از از پیمان “آی ان اف” با روسیه خارج می شود، افزایش سلطه چین و نزدیکی این کشور به روسیه را علت تصمیمش در خروج از این معاهده عنوان کرد.در حقیقت توان نظامی چین در منطقه به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است.

طبق داده های سایت “اس آی پی آر آی” ، چین بودجه نظامی خود را از سال ۱۹۹۲ به بعد ۷۰۰ درصد افزایش داده است. چیزی حدود۲۲۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ . چینی ها به طرز قابل توجهی بیشتر از روسیه( چیزی بالغ بر ۶۶ میلیارد دلار) هزینه کردند، اما هزینه چین خیلی کمتر از ایالات متحده آمریکا بود.( چیزی حدود۶۱۰ میلیارد دلار)

چین جزئی از معاهده آی ان اف نیست، اما موشک های میان برد و هسته ای چین، از لحاظ راهبردی برای آمریکا یک وضعیت نامناسب به شمار می رود. بنابراین ترامپ تلاش می کند تا به توافقی سه جانبه با چین و روسیه دست یابد.

پیمان موشک های هسته ای میان برد موسوم به آی ان اف در دهه ۱۹۸۰ بین آمریکا و شوروی سابق به منظور محدودسازی آزمایشات موشکی به امضا رسید. در جزئیات این پیمان دو طرف از تولید و آزمایش موشک های بالستیک و کروز با برد ۳۱۰ تا ۳۴۲۰ مایل منع شدند.

ترجمه: ابوالفضل خدائی

۵۲۳۱۱

hotnews • دسته‌بندی نشده • 6 ماه پیش • dahio.com • ۱۵


دیدگاهتان را بنویسید