حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن ابوترابی فرد در خطبه های امروز نماز جمعه تهران با اشاره به تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۲ به مجلس و بیانات مهم رهبر فرزانه انقلاب در دیدار کار آفرینان در عرصه اقتصاد ملی و به روزهای پر افتخار پیروزی انقلاب اسلامی اشاره و خاطرنشان کرد: رهبری در بیانات اخیر خود تصریح کردند؛ انضباط مالی، اصلاح نظام بودجه ریزی و تعهدات منابع ملی بدون اطمینان یکی از مشکل ترین مسائل برای کشور است که باید متوقف شود. همچنین تاکید کردند در مجلس شورای اسلامی نباید تعهدات جدید بدون منابع مطمئن به دولت تحمیل شود.
ابوترابی فرد تصریح کرد: اصلاح ساختار نظام بودجه از نظر منابع و مصارف در چارچوب قواعد و اصول بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد شفاف و برنامه محور نقش تعیین کننده در نظم مدیریتی، اداری و اقتصادی کشور دارد.اگر با تحول در نظام بودجه ریزی رو به رو شدیم، بدانید شاهد تحول در حوزه های مختلف مدیریتی و اقتصادی خواهیم بود.

وی ادامه داد: متاسفانه هر چه می گذرد فاصله ما با قواعد صحیح حکمرانی صحیح مالی در بخش بودجه عمومی بیشتر می شود. اصلاحات لازم شکل نمی‌گیرد و فاصله ما با نقطه مطلوب بیشتر می شود، لذا از نمایندگان در خواست داریم در پاسخ به غدغه ها، رهنمودها و سیاست های کلی ابلاغی رهبری اولا بدون افزایش هزینه های جاری با کنترل حداکثری هزینه ها و مخارج اداره کشور و ارتقاء کارایی دولت زمینه افزایش منابع ریالی و ارزی و رشد منابع صندوق توسعه ملی را با هدف تقویت سرمایه گذاری در پروژه های راهبردی فراهم آورند.

خطیب نماز جمعه تهران تاکید کرد: این یک مسؤلیت مهم است، برادران و خواهران در مجلس امروز به نقطه ای رسیدیم که رهبری می فرمایند انجام این مساله ضروری است خواهشمندیم این رهنمود را با تمام وجود به عنوان دستور العمل قطعی در بودجه ۱۴۰۲ مورد توجه قرار دهید.

وی خاطر نشان کرد: همچنین در راستای تحقق سیاست های ملی ابلاغی برنامه هفتم توسعه از تمام ظرفیت علمی و کارشناسی مرکز پژوهش‌های مجلس و کمیسیون های تخصصی برای عبور از بودجه ریزی دستگاه محور و به سمت بودجه ریزی مبتنی بر برنامه استفاده کنید، امیدوارم روزی فرا رسد مردم و صاحب نظران بدانند هر ریال بودجه که سرمایه نظام است برای کدام هدف هزینه می شود و چه تاثیری بر کارایی ناظم و رشد اقتصاد دارد. آن روز، روز جشن ملی و حرکت به سمت نظام مالی و اداری در تراز اسلامی است که با آن هنوز فاصله داریم.

ابوترابی فرد اضافه کرد: همچینن با الهام از بیانات رهبری به منظور شفافیت و جامعیت بودجه و پیش گیری از عدم هم ترازی در بانک ها و مصارف هدفمند سازی یارانه ها و طرح های محرومیت زدایی و پیشران، یارانه های پرداختی بابت خرید تضمینی گندم و تعهدات سالانه دولت به تامین اجتماعی را مشخص کنید باید مردم بدانند کشور چگونه اداره می شود.

وی افزود:عدم شفافیت در بودجه آغاز ناکارآمدی ها و نا ترازی ها است، یکی از دلایل کسری بودجه این عدم شفافیت است. بودجه از مهمترین مسائل کشور است مستلزم همکاری دولت و مجلس است. مسیر ثبات در اقتصاد کلان را هموار می سازد و موجب فراهم آمدن زمینه مهار تورم می گردد.امیدوارم دولت و نمایندگان با بالاترین سطح همکاری در مسیر تحقق این هدف گام بردارند. زمینه رشد اقتصادی پرشتاب و پایدار که دغدغه اساسی رهبری است، فراهم شود.

وی در ادامه اظهارکرد: از نگاه قرآن قدرت اقتصادی، بنیه مالی از عوامل کلیدی قوام و پایداری حیات فردی، خانوادگی و اجتماعی است. منابع مالی، قدرت افتصادی رکن رکین و ستون فقرات فرد و جامعه است. این است که در طول یک دهه گذشته رهبری بر رشد اقتصادی، بزرگ شدن حجم اقتصاد ملی و کاهش شکاف طبقاتی آن هم با نگاه درست به خلق اقتصاد مبتنی بر تولید و ارزش افزوده بالا پای فشرده اند و بر اقتصاد دانش بنیان تاکید کردند.

وی ادامه داد: رهبری در نشست اخیر با فعالان اقتصادی آینده کشور را نیازمند رشد سریع و مستمر اقتصادی دانسته‌اند و با اشاره به پیشرفت اقتصادی توأم با عدالت در برنامه هفتم توسعه تاکید کردند. حل مشکلات معیشتی، رشد اقتصادی را کاملا ضروری کرده است، ایشان جبران عقب ماندگی کشور در سال های گذشته را مرهون تلاش پی گیر و رشد مستمر اقتصادی حداقل در طول یک دهه دانسته اند.

وی ادامه داد: رهبری رفع فقر، تامین آسایش مردم، ارتقاء جایگاه ایران در اقتصاد منطقه و جهان، ایجاد اشتغال برای جوانان متخصص، برای ساخت ایرانی ثروتمند را از مهمترین علل اقتصادی پر شتاب و پایدار ذکر کرده و تاکید کردند.

وی اضافه کرد: همچنین رهبری با ترسیم نقشه راه برای تحقق این هدف والا بر رعایت اصولی از قبیل «چشم انداز و برنامه بلند مدت در دستگاه های اجرایی و حکومتی» ، «کوچک شدن حجم دولت، هدایت و حمایت حاکمیت و همراه با سیاست های اصل ۴۴» ، «ارتقاء بهره وری و افزایش سرمایه گذاری در بخش تولید» ، «اصلاح کسب و کار و ثبات قانون گذاری و گستره پنجره واحد خدمات و درگاه ملی مجوز های کسب و کار در تمام بخش ها» ، «تولید محصول، کالا و خدمات با بالاترین کیفیت و پایین ترین قیمت تمام شده»، « اهتمام به تامین مالی فعالیت‌های بخش خصوصی و تامین مالی صندوق توسعه ملی از بخش غیر دولتی اقتصاد، «ارتقاء دانش، تولید علم و تبدیل دانش به فناوری و تجاری سازی علم» تاکید کردند.

خطیب نماز جمعه تهران افزود: فکر می کنم بیانات اخیر رهبری پیوست اقتصادی بیانیه گام دوم انقلاب است، و باید قوای سه گانه و همه دستگاه ها، نخبگان دانشگاهی و سیاسی، پیشتازان در حوزه دانش و… این بیانات را به عنوان دستور العمل فرا روی خود قرار دهند و برای خلق رشد اقتصادی بزرگ و در اندازه انقلاب اسلامی و این قدرت بالنده سیاسی قدم بردارند.
ابوترابی فرد همچنین بیان کرد: انقلاب در عرصه های سیاسی، علمی، زیر ساخت‌های اقتصادی، خلق ثروت، خلق یک قدرت دفاعی بزرگ و آفرینش وحدت در امت اسلامی و پیروزی در صحنه های جهانی دارای جایگاه ویژه ای است.

خطیب نماز جمعه تهران یادآور شد: در سال ۱۳۵۷ سال پیروزی انقلاب اسلامی، صادرات نفت حدود ۴ میلیون بشکه در روز بود و جمعیت ایران تقریبا نصف جمعیت امروز کشور بود، حجم صادرات غیر نفتی ایران در سال ۱۳۵۷، ۵۴۳ میلیون دلار است، این در حالی است که همه دنیا برای شاه کف می زدند و همه قدرت های بزرگ از او حمایت می کردند. وی تصریح کرد: ارزش کالا و واردات کالا به ایران در سال ۱۳۵۷، ۱۰میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده و این تراز تجارت خارجی ما بود، تمام پول نفت برای واردات کالاهای مصرفی و نه سرمایه گذاری برای رشد اقتصاد هزینه می شد.

ابوترابی فرد اظهارکرد: کل حجم اقتصاد ایران در سال ۵۷ معادل ۱۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار است، امروز در سال ۱۴۰۱ با تحریم های فلج کننده حجم تجارت خارجی ایران بیش از ۱۰۰میلیارد دلار است. ارزش تجارت خارجی ایران در سال ۱۳۹۹، ۷۳ میلیارد دلار بوده و در سال ۱۴۰۰،. ۳۸ درصد افزایش داشته است. نیمه اول سال جاری ارزش تجارت خارجی ایران نسبت به سال قبل ۱۳ درصد افزایش داشته است.

ابوترابی فرد در ادامه بیان کرد: مظلومیت حق و علی(ع) در تاریخ است شخصیتی که کارنامه او زیباترین چهره انسانی را به نمایش گذاشته است. امروز دفاع از علی بن ابیطالب دفاع از مدرسه امامت و رسالت است.

بیشتر بخوانید:

21217

hotnewsخبر1 سال پیش • dahio.com • 1

برچسب‌هادیدگاهتان را بنویسیدمطالب پیشنهادی

۱۰ حقیقت جالب که احتمالا نمی‌دانستید! – بخش سوم

در دنیای اطراف ما بی‌شمار حقیقت جالب در حال رخ دادن وجود دارد که از آن‌ها خبر نداریم. این حقایق در زمینه‌های حیات‌وحش، انسان، معماری، غذا و … هستند که [...]

۱۰ حقیقت جالب که احتمالا نمی‌دانستید! – بخش دوم

در دنیای اطراف ما بی‌شمار حقیقت جالب در حال رخ دادن وجود دارد که از آن‌ها خبر نداریم. این حقایق در زمینه‌های حیات‌وحش، انسان، معماری، غذا و … هستند که [...]

۸ راهکار برای بیشتر مثبت فکر کردن

مثبت اندیشی از رویکردهای سالم در زندگی است و توسط بسیاری از روانشناسان توصیه می‌شود. در این مطلب از لیست‌میکس ۸ راه مثبت اندیشی را با هم مرور می‌کنیم. با [...]

با این ده کتاب، خواندن رمان تاریخی را شروع کنید!

تاریخ شاید برای خیلی از ماها موضوع موردعلاقه نباشد و میل زیادی به خواندن رمان تاریخی نشان ندهیم؛ اما کتاب‌هایی در این حوزه وجود دارند که به‌قدری هیجان‌انگیزند که ممکن [...]

واقعیت های نگران‌کننده‌ای که از آن بی‌خبرید

می‌دانستید کبد با یک ضربه ممکن است از کار بیفتد؟ یا مغز بدون جمجمه آن‌قدر نرم است که از هم می‌پاشد؟ در این لیست ده واقعیت را که هر کدام [...]
ترندها