آیا درد کمر شما به مدت چند ماه و یا چند سال است که باعث نارحتی شما شده و هنوز شما و دکترتان علت آن را پیدا نکرده اید؟

این تنها مشکل شما نیست و طبق گفته ی موسسه ی ملی بهداشت، کمر درد شایعترین علت ناتوانی در پیدا کردن کار در آمریکا به شمار می رود و هزینه های درمان این مشکل سالانه در حدود ۵۰ میلیارد دلار است. حدود ۸۰% از مردم آمریکا در طول زندگی خود، درد کمر را تجربه می کنند اما در اغلب موارد کمر درد را نمی توان به علت مشخصی ربط داد.

مشخص نشدن علت کمر درد باعث می شود که بسیاری از بیماران به دنبال روش های درمانی جایگزین مانند ماساژ و طب سوزنی و همچنین برنامه های ورزش مانند یوگا و تای چی بروند. به عنوان مثال مطالعات نشان می دهد، ۲۰% از افراد مراجعه کننده به مراکز ماساژ و ۱۴% مراجعه کنندگان مراکز طب سوزنی، به کمر درد مبتلا هستند. اما آیا این گزینه ها کارآمد هستند؟

با توجه به بررسی های اخیرکه توسط پزشکان در مورد ماساژ، طب سوزنی و درمان های دستی ستون فقرات به عنوان درمان های کمر درد صورت گرفته است، ماساژ و درمان های دستی کمر می تواند اثربخش باشند اما اثربخشی طب سوزنی کمتر مشاهده شده است و در حال حاضر برای پاسخ به برخی از سوالات مطالعات جدیدی در گروه تعاونی سلامت آمریکا در حال انجام است. این مطالعات بر روی ۷۰۰ بیمار مبتلا به کمر درد برای مقایسه طب سوزنی و مراقبت های معمول صورت گرفته است. همچنین درمان های مزایای بالینی زیادی برای کمر درد نشان می دهند و میزان اثر بخشی آنها به اندازه ی  درمان های معمول پزشکی مانند داروهای ضد درد و انواع فیزیوتراپی است.
ساختن یک کمر قویتر

بخوانید:  تصاویر | کازا ویسنس؛ شاهکار گائودی در بارسلونا!

دکتر ورت مونی از سن دیگو می گوید: قابل پیش بینی ترین راه حل رفع مشکلات مربوط به کمر بر اساس مطالعات علمی، افزایش قدرت و استحکام آن است. شواهد خوبی وجود دارد که دردهای مزمن کمرسبب گرفتگی عضلات اطراف ستون فقرات می شوند و درمان کاربردی، یک برنامه ی تقویتی پیشرونده است. او می گوید: من می خواهم به عنوان مثال از یک توپ سوئیسی استفاده کنم. ئر مراحل اولیه ممکن است که فرد کاری بیستر از نشستن بر روی یک توپ انجام ندهد، اما همین امر باعث یادگیری اصول اولیه آنچه که پروپریوسپشن (احساس تعادل و مکان یابی مشترک) نام دارد، می شود. سپس آنها می توانند در حالتی که بر روی توپ نشسته اند پاهای خود را حرکت دهند و یا حرکت های دیگری انجام دهند. در طول این دوره، بیمار می تواند بهبود در تعادل و دردهای کمر خود را ببیند و این یک روش کم خرج است.

ورزش های دیگری مانند یوگا، پیلاتس و تای چی در درمان کمر درد می توانند امیدوار کننده باشند.
درمان های ذهنی برای کمر درد

دکتر اندرو بلوک روانپزشک دانشگاه تگزاس می گوید: ممکن است که منشاء همه ی دردها ی کمر، ذهنی نباشد اما در مورد برخی افراد پاسخ به این سوال مثبت است که تعدادی از روش های درمان ذهنی و بدنی برای درمان کمر درد آنها موثر واقع بوده است. رویکرد های عمده، آنچه که ما استراتژی های خود درمان می نامیم شامل هیپنوتیزم، بیوفیدبک و ورزش های ریلکسیش هستند. این روش ها برای بهبود آرامش عضلات و کنترل درد، کاهش میزان انرژی مصرفی برای منقبض کردن ماهیچه ها و دادن حس کنترل وضعیت خود به بیمار (چیزی که احساس می کنید با درد شدید و مزمن از دست داده اید) طراحی شده اند.
اغلب دکتر بلوک می گوید: تصوری که او برای کمک به کنترل درد بیمار استفاده می کند نوعی نیروی الکتریکی است. به طور مثال او می گوید: من امروز بیمار را دیدم و در مورد اینکه سیگنال های درد که از ستون فقرات بالا می آیند مانند سیم  برق هستند، صحبت کردیم. زمانیکه آنها احساس درد می کنند، سیم ها را درخشان می بینند. هنگامیکه به آرامش و حالت هیپنوتیزم می رسند، کاهش شدت نور را مشاهده می کنند و این سیگنال ها را سریع نمی بینند و در نهایت این هیپنوتیزم آنها را قادر به از بین بردن درد می کند. گاهی اوقات این تمرینات ذهنی در مورد از بین درد نیست، بلکه مدیریت آن از طریق رویکردهای روانشناختی دیگر است. این روش ها در دسته ی  مداخلات شناختی رفتاری قرار می گیرند. دکتر بلوک می گوید: با تغییر دیدگاه بیمار نسبت به کمر درد، آنها می توانند با آن مقابله کنند. نکته اصلی که من به مردم توصیه می کنم این است که به درد به عنوان شرایطی که قابل درمان است و مانند دیگر شرایط زندگی که نیاز به انطباق و عملکرد بهتر آنها دارد، نگاه کنند. در نهایت انتخاب درمان های جایگزین کمر درد یک تصمیم فردی است. البته هیچ کدام از این روش ها برای کمر درد خطرناک نیستند و این درمان ها می تواند برای یک فرد کارآمد باشد و برای فرد دیگر موثر واقع نشود. واضح است که هیچ درمانی وجود ندارد که برای همه موثر باشد.

بخوانید:  والورده: هواداران بارسا نباید گریزمان را هو کنند

عصر خبر

drsalamatسلامت5 ماه پیش • dahio.com • ۱۳

برچسب‌ها

, , , , , , , ,


دیدگاهتان را بنویسید