ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود اقدامات مختلفی را انجام داد که مشروعیت و قدرت بین المللی امریکا را به ورطه زوال کشانده است. در جهان کنونی که قدرت افکار عمومی و همراه کردن سایر کشورها با اقدامات و اهداف خود به اصلی انکارناپذیر در صحنه دیپلماسی کشورها تبدیل شده، اقدامات ضدانسانی و ضدقانونی واشنگتن منجر به کاهش ضریب نفوذ و تاثیرگذاری این کشور شده است. در این راستا گزارش اخیر سازمان ملل نیز به ساحت جهانی ایالات متحده لطمه وارد خواهد کرد و تعداد کشورهای تابع سیاست ها و اهداف امریکا را محدود خواهد کرد. 
اگنس کامالارد روز پنج‌شنبه (۱۹ تیر ۱۳۹۹) با ایراد سخنانی در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد عنوان کرد که آمریکا نتوانسته اسناد و شواهدی محکم درباره ضرورت حمله به کاروان حامل سردار سلیمانی ارائه کند. گزارشگر ویژه سازمان ملل متذکر شد؛ اینکه آمریکا به بهانه حذف سردار سلیمانی، او را تروریست خواند، مبنای قانونی ندارد.
کامالارد بر همین اساس عملیات آمریکا در به شهادت رساندن فرمانده نیروی قدس سپاه و همراهانش را نقض منشور ملل متحد خواند. وی با بیان این مطلب که بسیاری از کشورها بدون اعتنا به قوانین بین‌الملل از هواپیماهای بدون سرنشین در جنگ‌های خود استفاده می‌کنند، گفت که گسترش دامنه جنگ با تروریسم به امنیت و صلح جهانی خسارت وارد می‌کند. 

وی متذکر شد که بر اساس منشور سازمان ملل متحد، باید نهایت تلاش برای جلوگیری از درگیری نظامی صورت گیرد و استفاده از زور به سناریوهای معدودی محدود شود. به گفته گزارشگر سازمان ملل، ترور هدفمند سردار سلیمانی توسط ارتش آمریکا به‌طور کامل استانداردهای مربوط به استفاده از زور توسط دولت‌ها را نادیده گرفته است.
این گزارش برپایه حقوق و قوانین بین المللی، موجبات حمله ای دیگری از مقامات دولت ترامپ به نهادهای بین المللی را فراهم ساخت. چهره عریان زورگویی و بی قانونی دولت ترامپ مدت هاست که نمایان شده اما اقدامات و مواضع متناقض، یکجانبه و ضدقانونی مقامات امریکا، زشتی این چهره را هر روز نمایان تر می کند. در همین زمینه به‌عنوان مثال «زیگمار گابریل» وزیر امور خارجه سابق آلمان ضمن آنکه سردار سلیمانی را یک متحد پنهان در مبارزه با داعش نامید، حمله پهپادی به کاروان او را نقض صریح قوانین بین‌المللی خواند.
عصبانیت مقامات امریکایی از گزارش اگنس کامالارد تا آنجا پیش رفت که سخنگوی وزارت خارجه امریکا گزارش نهاد معتبر و مورد استناد بین المللی را نتیجه تباهی فکری خواند.  همچنین  وزیر امور خارجه امریکا در واکنش تند به گزارش فنی و تخصصی گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، سعی کرد این اقدام تروریستی دولتش را موجه جلوه دهد. مایک پمپئو در صفحه توئیترش نوشت: “ما گزارش ساختگی گزارشگر ویژه سازمان ملل را درباره کشتارهای انجام شده از طریق پهپادهای مسلح در مورد سردار سلیمانی رد می‌کنیم. آمریکا در زمینه اصول قوانین بین‌المللی برای این حمله شفاف عمل کرده است و همواره در راستای حفاظت از آمریکا اقدام خواهد کرد.”
علیرغم موضع گیری های وزیر خارجه امریکا و سخنگوی وزارت خارجه این کشور، باید گفت سازمان ملل متحد یکی از معتبرترین مراجعی است که گزارشات تخصصی وکارشناسی آن از اعتبار بین المللی برخوردار است. گزارش اخیر سازمان ملل متحد می‌تواند به عنوان یک مستمسک حقوقی برای جمهوری اسلامی ایران باشد تا یک اقدام حقوقی علیه آمریکا در محاکمه بین‌المللی به راه انداخته و پیگیری شود. 

*کارشناس روابط بین الملل

310310

hotnewsخبر4 هفته پیش • dahio.com • 0

برچسب‌ها


دیدگاهتان را بنویسید