معاون تحقیقات وزیر بهداشت از بی خبری ۶میلیون ایرانی از ابتلا به فشار خون بالا خبر داد و گفت: این میزان ناآگاهی می تواند کشور را با بحران «مرگ زودرس نیمی از ایرانیان» مواجه کند.

به گزارش مهر، دکتر رضا ملک زاده گفت: مطالعات ملی مختلف این حقیقت بسیار تلخ و هشدار دهنده را اثبات کرده اند. وی افزود: چنانچه مطالعه «شیوع، آگاهی و عوامل خطر فشار خون بالا» که بر روی ۵۰هزار زن و مرد ۴۰تا ۷۵سال شرکت کننده در مطالعه بزرگ کوهورت گلستان انجام شده نشان داد که ۲۱ هزار و ۳۵۰نفر (۴۲درصد) از افراد مورد بررسی، دارای فشار خون بالا هستند که در بین مبتلایان، تنها ۴۶درصد از بیماری خود آگاهند و بیش از نیمی از آنها از ابتلا به این بیماری بسیار پرخطر بی خبرند.

ملک زاده دو علت مهم را برای این بی خبری بسیار پرخطر نام برد و گفت: اگرعدم توجه کافی جامعه پزشکی و جدی گرفته نشدن فشار خون بالا توسط مردم بر طرف شود، شاهد کاهش ۲۵درصدی مرگ های ناشی از سکته های قلبی و مغزی در ایران خواهیم بود . حقیقت تلخ دیگری که معاون تحقیقات وزیر بهداشت به آن اشاره دارد، مرگ سالانه ۳۳هزار ایرانی زیر ۵۵سال به دلیل سکته های قلبی و مغزی عمدتا ناشی از فشار خون بالاست. رئیس پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد علوم پزشکی تهران گفت: به این آمار تاسف بار، باید سال های از دست رفته عمر ایرانی ها به دلیل ناتوانی های ناشی از فشار خون بالا را نیز افزود که هم اکنون به دو میلیون سال رسیده و ۶۲درصد نسبت به ۲۵سال گذشته افزایش یافته و عدد بسیار قابل توجهی است.

بخوانید:  کدام ترور مشهور به ترور قرن است؟

معاون تحقیقات وزیر بهداشت با هشدار نسبت به این که نیمی از جمعیت ایران با رسیدن به سن ۵۵سالگی مبتلا به فشار خون بالا می شوند تاکید کرد: همه افراد باید از سن ۳۵سالگی فشار خون خود را چک کنند. اندازه گیری فشار خون باید اساسا هر ماه یا دست کم هر دو – سه ماه انجام شود و در این بین، افراد مشکوک به فشار خون بالا در اولین فرصت به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرند.

فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد، افزایش چاقی و بی تحرکی در ایران را به عنوان عامل مهم فشار خون بالا، یک نگرانی جدی دانست و گفت: درحالیکه ۸۰درصد ایرانی ها تحرک بدنی کافی ندارند شمار افراد چاق و دارای اضافه وزن در ایران به ۲۹میلیون نفر رسیده است که این نیز هشدار جدی برای افزایش شمار مبتلایان به فشار خون است. ملک زاده تاکید کرد: بر اساس مطالعه جهانی «بار بیماری ها»، بیماری های نارسایی کلیوی و دیابت پس از بیماری های قلبی و عروقی و سکته های قلبی و مغزی سهم زیادی از بار بیماری فشار خون بالا را به خود اختصاص می دهند و این درحالیست که وضعیت ایران در خصوص افزایش شمار مبتلایان نارسایی کلیه، بالا و نگران کننده توصیف می شود.

hotnewsسلامت8 ماه پیش • www.ettelaat.com • ۱۳
0


دیدگاهتان را بنویسید