به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، دومین جشنواره‌ تئاتر اکبر رادی، با هدف تقویت بنیان نمایشنامه‌نویسی ایران، ژرف‌نگری و بازشناسی آثار و اندیشه‌های‌ استاد اکبر رادی و ارج ‌نهادن و شناختن استعدادهای جدید نمایشنامه‌نویسی‌، نمایشنامه‌های رادیویی و مقالات پژوهشی رادی‌شناسی در سه بخش رقابتی نمایشنامه‌نویسی، مقالات پژوهشی رادی‌شناسی و رادیو رادی (نمایش رادیویی آثار اکبر رادی) و دو بخش غیر رقابتی صحنه‌ای و سمینار بین‌المللی نمایشنامه‌نویسی رئالیستی ایران و جهان در هفته‌ پایانی آذر سال جاری برگزار خواهد شد.

بخش نمایشنامه نویسی دومین دوره‌ جشنواره‌ی تئاتر اکبر رادی به صورت رقابتی برگزار خواهدشد. در این بخش کلیه  نمایشنامه‌نویسان سراسر کشور می‌توانند متقاضی حضور در این بخش جشنواره باشند. بر اساس شرایط و مقررات دبیرخانه در این بخش، نمایشنامه‌نویسان می‌توانند آثار خود را با موضوع آزاد به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. همچنین در این بخش، آثار نمایشنامه‌نویسانی پذیرفته می‌شود که می‌بایستی حداقل دو نمایشنامه‌ آنان به اجرای عموم در آمده باشد. علاوه بر آن فقط نمایشنامه‌هایی که تا کنون در مسابقات نمایشنامه نویسی شرکت نکرده باشند و به چاپ نرسیده باشند، پذیرفته می‌شوند، ضمن این که هر نمایشنامه‌نویس فقط می‌تواند با ارسال حداکثر دو اثر، متقاضی شرکت در جشنواره باشد.

بخش مقالات رادی شناسی، دومین دوره جشنواره‌ تئاتر اکبر رادی است که به صورت رقابتی برگزار خواهد شد. پژوهشگران می‌توانند مقالات خود را با موضوعات و عناوینی هم‌چون توجه به ارزش‌های نهاد خانواده در آثار اکبر رادی، مفهوم شهر و شهرنشینی و حقوق شهروندی در آثار استاد اکبر رادی، روایت‌شناسی در آثار استاد اکبر رادی، بررسی آثار استاد اکبر رادی از دیدگاه نقد تکوینی، ره‌یافت‌ها و الگوها در دراماتورژی آثار استاد اکبر رادی، شیوه‌های کارگردانی نمایشنامه‌های اکبر رادی، گرته‌برداری، اقتباس و برداشت آزاد از آثار استاد اکبر رادی و بررسی تطبیقی نمایشنامه ‌های استاد اکبر رادی با آثار ادبیات نمایشی جهان به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند.

همچنین در دومین دوره‌ جشنواره تئاتر اکبر رادی، برای نخستین بار سمینار بین‌المللی نمایشنامه‌نویسی رئالیستی ایران و جهان (با تمرکز به آثار اکبر رادی، آنتوان چخوف، هنریک ایبسن، آگوست استریندبرگ، آرتور میلر) با حضور پژوهشگران تئاتر ایران و جهان به صورت غیر رقابتی برگزارخواهد شد. پذیرش آثار در این بخش بر اساس دعوت از پژوهشگران تئاتر ایران و جهان و ارسال مقالات آنان به دبیرخانه جشنواره صورت می‌گیرد. مقالات پژوهشگران مدعو این بخش و مقالات منتخب هیئت داوران مقالات رادی شناسی در این سمینار، در قالب سخنرانی ارائه خواهد شد و اصل و چکیده‌ مقالات آنان پس از ارائه در سمینار بین‌المللی در جلد هفتم کتاب رادی شناسی منتشر می‌شود.

بخش رادیو رادی (نمایش رادیویی آثار اکبر رادی) این جشنواره نیز به صورت رقابتی و برای نخستین بار در دو گروه نمایش‌های رادیویی و رادیو تئاتر برگزار می‌شود. در این بخش در هر دو دسته، حداکثر شش اثر توسط هیئت انتخاب این بخش به دبیرخانه جشنواره معرفی خواهند شد. پذیرش آثار در این بخش رقابتی با توجه به اهداف جشنواره به کیفیت، تنوع و خلاقیت در اجرای نمایش رادیویی بستگی دارد. در این بخش آثار جدیدی که در سال ۱۳۹۸ تولید شده باشند، مورد پذیرش دبیرخانه دومین دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی قرارخواهد گرفت. شرایط حضور در بخش میهمان متعاقباً به تناسب شرایط برگزاری اعلام می‌شود.

بخش صحنه‌ای این جشنواره هم به صورت غیر رقابتی برگزار خواهدشد و دبیر جشنواره برای اجرای نمایش‌های این بخش، از تعدادی از کارگردانان و نمایشنامه‌نویسان تئاتر دعوت به عمل می‌آورد تا بر اساس نمایشنامه‌های «از پشت شیشه‌ها»، «پلکان»، «مرگ در پاییز»، «لبخند باشکوه آقای گیل» و «خانمچه و مهتابی»، نمایشنامه‌ای را به صورت مونولوگ نوشته و در روزهای برگزاری جشنواره به صحنه بیاورند.

آثار برگزیده هیئت داوران هر یک از بخش‌ها، طی برگزاری آیین ویژه‌ای با حضور هنرمندان، اصحاب قلم و رسانه و مدیران فرهنگی هنری معرفی خواهند شد. جوایز این جشنواره در بخش‌های مختلف شامل نشان استاد اکبر رادی، مدال استاد اکبر رادی، دیپلم افتخار و لوح سپاس و تقدیر است. همچنین اثر برگزیده هیئت داوران بخش نمایشنامه‌نویسی و مقالات برگزیده رادی شناسی در جلد هفتم کتاب رادی شناسی توسط یکی از ناشران معتبر منتشر خواهدشد.

علاقه‌مندان برای شرکت در این جشنواره می‌توانند آثار و مدارک خود را به دبیرخانه این جشنواره واقع در فرهنگسرای سرو، دبیرخانه دومین دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی ارسال کنند یا برای پرسش‌های خود با شماره تلفن ۸۸۱۹۶۷۰۸ تماس بگیرند.

دومین دوره‌ جشنواره تئاتر اکبر رادی با همکاری اداره‌کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری نهادهایی هم چون شهرداری تهران، شورای اسلامی شهر تهران، خانه تئاتر، خانه هنرمندان ایران، منطقه شش و فرهنگسرای سرو و مرکز هنرهای نمایشی رادیو (رادیو نمایش) از ۲۷ تا ۳۰ آذر ۱۳۹۸ در تهران برگزار می‌شود.

۵۷۵۷

hotnewsسایر2 سال پیش • dahio.com • 75


دیدگاهتان را بنویسیدمطالب پیشنهادی

سامورایی‌ها را بهتر بشناسید.

برای حدود ۷۰۰ سال قدرت سامورایی‌ها بر ژاپن فئودالی حاکم بود. این جنگجویان ژاپنی به افسانه‌های تاریخی تبدیل شده اند. تا قبل از ارتباط غرب و ژاپن، این کشور به… [...]

۵ راز پشت پرده سریال مانی هیست (خانه کاغذی)

سریال مانی هیست یا سرقت پول با نام اصلی la casa de papel یکی از پرطرفدارترین سریال‌های شبکه نتفلیکس در چند سال اخیر بوده است. این مجموعه تلویزیونی اسپانیایی که… [...]

گیم آف ترونز؛ واقعیت یا تخیل؟

سریال گیم آف ترونز (Game of Thrones) یا بازی تاج و تخت یکی از پرطرفدارترین سریال‌هایی است که محال است حداقل اسم آن را نشنیده باشید. اما آیا این سریال… [...]

چطور فردی که از مشکلات روانی رنج می‌برد را حمایت کنیم؟

مشکلات روانی بسیار متعدد است و تجربه هر فردی از یک مشکل خاص نیز متفاوت است؛ اما همچنان ممکن است در اطرافمان افرادی با مشکلات روانی باشند که دوست داشته… [...]

آویچی چه رازهایی داشت؟

تیم برگلینگ (Tim Bergling) با نام هنری آویچی موسیقیدان، دی‌جی، ریمیکس‌کننده، و تهیّه‌کنندهٔ موسیقی سوئدی بود. او در سن ۲۰ سالگی اولین ترک خود را به نام الکلیک معرفی کرد و اولین… [...]
ترندها