خبرگزاری رویترز گزارش کرد، تایوان یکی از نقاط اختلاف در روابط آمریکا-چین محسوب می‌شود و جدیدترین تحرکات واشنگتن در تنگه تایوان در حالی انجام گرفته است که وزارت دفاع چین روز گذشته ضمن متهم کردن آمریکا به تلاش برای تضعیف ثبات جهانی و محکوم کردن اقدام این کشور در تأیید فروش تسلیحات به «تایوان»، هشدار دارد که اگر یک حرکت به سمت جدایی‌طلبی تایوان صورت بگیرد، پکن آماده جنگ است.

طبق این گزارش، کشتی جنگی «آنتیتام» آمریکا به 112 مایلی (180 کیلومتری) از تنگه تایوان فرستاده شد و «کلی داس» سخنگوی ناوگان هفتم نیروی دریایی آمریکا در این خصوص گفت:‌«عبور این کشتی از میان تنگه هرمز، نمایانگر تعهد آمریکا به ایندو-پاسیفیک آزاد و باز است».

وی ادامه داد: «نیروی دریایی آمریکا به پرواز، کشتیرانی و فعالیت در هر منطقه‌ای که قوانین بین‌المللی اجازه بدهد، ادامه خواهد داد».

بنا به گزارش رویترز، این اقدام تحریک‌آمیز واشنگتن می‌تواند به تنش‌های قبلی دو کشور آمریکا و چین دامن بزند زیرا «وو قیان» سخنگوی وزارت دفاع چین اعلام کرد که پکن تمامی تلاش خود را برای برقراری اتحاد صلح‌آمیز با تایوان به کار می‌گیرد و سپس هشدار داد: «با اینحال، ما باید به صورت قاطعانه تصریح کنیم که تلاش برای استقلال تایوان، منتهی به بن بست است». (جزئیات بیشتر)

دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در ماههای اخیر با تأیید فروش 2.2 میلیارد تسلیحات به تایوان و همچنین عبور و مرور در تنگه تایوان، خشم پکن را برانگیخته است. 

پکن، تایوان را بخشی از سرزمین متعلق به چین و تحرکات آمریکا برای فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست «چین واحد» می‌داند.

دولت‌های آمریکایی از سال ۱۹۷۹ به بعد، رسما خود را متعهد به سیاست چین واحد خوانده‌اند اما در سال‌های گذشته به اقداماتی از قبیل فروش سلاح به تایوان دست زده‌اند.

310311

hotnewsسایر1 سال پیش • dahio.com • 39


دیدگاهتان را بنویسید