سرهنگ علی عباس‌نژاد با بیان اینکه عرصه‌های جنگلی و مرتعی جزء سرمایه‌های ملی است و از ارزش بسیار بالایی برخوردار هستند، اظهار کرد: آموزش و ارتقاء آگاهی عمومی تاثیر بسزایی در پیشگیری از وقوع حوادث ناگوار در این عرصه‌ها دارد.  

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به احتمال ادامه آتش‌سوزی در جنگلها و مراتع گفت: با توجه به بارشهای مناسب فصلی که منجر به افزایش پوشش گیاهی شده است و از طرفی فرا رسیدن فصل گرما و سهل‌انگاری مردم و گردشگران داخلی در حفظ سرمایه‌های ملی احتمال وقوع مجدد آتش‌سوزی در محیطهای یاد شده دور از ذهن نیست.

وی با اشاره به اهمیت رعایت نکات ایمنی توسط شهروندان ادامه داد: کوچکترین سهل‌انگاری و خطای انسانی و هرگونه اقدام نسنجیده حتی جزئی می‌تواند به وقوع حوادث ناگوار و ایراد خسارتهای جبران‌ناپذیر در محیط زیست منجر شود.

این مقام انتظامی با اعلام اینکه در ۷۴ روز گذشته ۲۴۰ مورد آتش‌سوزی در ۱۱ استان کشور روی داده است، تصریح کرد: با حضور به‌موقع و تلاشهای شبانه‌روزی محیط‌بانان، جنگل‌بانان و سایر نیروهای مردمی بیشتر آتش‌سوزی‌ها مهار شده است.

عباس‌نژاد با اشاره به موانع موجود در مهار آتش‌سوزی‌ها خاطرنشان کرد: به‌دلیل وسعت زیاد آتش، صخره‌ای و صعب‌العبور بودن منطقه، شیب بالای ۷۰ درجه و عدم برخورداری سازمانهای متولی از امکانات مناسب برای مهار آتش و جلوگیری از گسترش آن، صدمات قابل توجهی به بخش عظیمی از طبیعت وارد و منجر به سرایت آن به سایر مناطق شده است.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری با بیان اینکه برای اطفای هرگونه آتش‌سوزی احتمالی عرصه‌های طبیعی، نیروهای این فرماندهی در حالت آماده‌باش کامل به سر می‌برند، بیان کرد: از نیمه اردیبهشت‌ ماه شاهد فراوانی بالای آتش‌سوزی‌ها در مراتع جنوبی کشور از جمله استانهای بوشهر، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد هستیم که علیرغم برخورداری از تجهیزات هوایی برای مهار بهتر آتش‌سوزی‌ها با کمک و همیاری محیط‌بانان، جنگل‌بانان، نیروهای امدادی، مردمی و نیروهای مسلح، مدیریت و کنترل آتش‌سوزی‌ها را در حد مقدورات انجام داده‌ایم.

سرهنگ عباس‌نژاد با اشاره به اینکه در بحث به‌کارگیری نیرو به نسبت وسعت مراتع و جنگلهای کشور با استانداردهای جهانی فاصله زیادی داریم، افزود: در جنگلهای انبوه شمال کشور در هر هزار هکتار یک نفر و در جنگل های زاگرس در هر ۶ هزار هکتار یک نفر نیروی فعال به کارگیری شده است لیکن با همین نیرو و امکانات کم با تلاش شبانه روزی در حال دفاع از منابع طبیعی هستیم.

وی ابراز امیدواری کرد که در سال جاری با حمایت دولت نسبت به تأمین تجهیزات مدرن و به روز و اختصاص بالگرد بومی‌سازی شده با قابلیت حمل سبد آب، بخشی از کمبود سازمانهای متولی برای اطفای سریع آتش‌سوزی در مناطق سخت برطرف شود.

۴۷۴۷

hotnewsخبر11 ماه پیش • dahio.com • 6


دیدگاهتان را بنویسیدمطالب پیشنهادی

حقایقی درباره دندان حیوانات که جالب و بامزه هستند

حقایقی درباره دندان حیوانات که جالب و بامزه هستند. انسان‌ها تنها موجوداتی نیستند که دندان دارند. برخی از حیوانات دندان‌هایی چه بسا بسیار جالب‌تر از انسان‌ها دارند. حقایق شگفت‌انگیزی درباره… [...]

۱۰ معبد اسرارآمیز جهان که ارزش دیدن دارد

۱۰ معبد اسرارآمیز جهان که ارزش دیدن دارد. معابد پررمز و رازی در جهان وجود دارد که گذشتگان با کمترین امکاناتی آن‌ها را ساخته‌اند. این بناها با داشتن معماری خیره‌کننده… [...]

سیگار کشیدن و ۱۰ واقعیت نگران کننده درباره آن که باید بدانید

سیگار کشیدن و ۱۰ واقعیت نگران کننده درباره آن که باید بدانید. دیدگاه جهانیان در مورد سیگار کشیدن طی قرن‌های گذشته به طرز چشمگیری تغییر کرده است. این عادت روزگاری… [...]

۱۰ حقیقت جالب درباره نجوم که هرگز در مدرسه به ما گفته نشده است

۱۰ حقیقت جالب درباره نجوم که هرگز در مدرسه به ما گفته نشده است. شاید انتظار داشته باشید که همه چیز را در مدرسه یاد بگیرید اما در مورد مطالب… [...]

زنان با چه چالش‌هایی مواجه هستند؟

زنان با چه چالش‌هایی مواجه هستند؟ زنان به واسطه «زن» بودنشان‌، در فرهنگ‌ها و جوامع مختلف با چالش‌های متفاوتی روبه‌رو هستند. با اینکه در طول تاریخ زنان کوشیده‌اند تا حقوقی… [...]
ترندها