ناباروری در مردان معمولا نتیجه تعداد کم اسپرم است. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، تعداد اسپرم بیش از ۱۵ میلیون در هر میلی لیتر سالم است و تعداد زیر آن غیر طبیعی است. ناباروری مردانه همراه با تعداد کم اسپرم به کمبود ویتامین یا روی مرتبط است. بنابراین تغییر رژیم غذایی به افزایش تعداد اسپرم کمک می کند.

گاهی اوقات کیفیت اسپرم نیز بر باروری تاثیر می گذارد. اگر کیفیت اسپرم بالا باشد، تعداد اسپرم کم هم می تواند منجر به بارداری شود. اسپرم نسبت به رادیکال های آزاد آسیب پذیر است و این آسیب بر روی حیات اسپرم تاثیر می گذارد. بنابراین، در صورت پایین بودن کیفیت اسپرم تعداد بالا باعث بارداری نمی شود.

خوراکی های افزایش دهنده سرعت اسپرم و حجم مایع منی

با این حال، رژیم سالم حاوی آنتی اکسیدان ها می تواند کیفیت اسپرم را بهبود بخشد و از تعداد بالای اسپرم و حیات آن محافظت کند. در زیر مواد غذایی که باعث افزایش تعداد و حجم اسپرم می شود ذکر شده است:

خوراکی افزایش دهنده اسپرم

۱٫گوجه فرنگی

گوجه فرنگی منبع غنی از لیکوپن است که یک آنتی اکسیدان است که باعث افزایش حرکت، ساختار و فعالیت اسپرم می شود. تحقیقات نشان می دهد که مصرف منظم آب گوجه فرنگی می تواند باعث تحرک اسپرم در مردان نابارور گردد. همچنین می توانید روغن زیتون را به گوجه فرنگی پخته یا فرآوری شده برای بهبود جذب آنتی اکسیدان اضافه کنید.

۲٫گردو

گردو غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ است. مطالعه ی انجمن مطالعات تولید مثل نشان داد مصرف روزانه ۵/۲ اونس یا ۷۰ گرم گردو باعث بهبود حیات، مورفولوژی و تحرک اسپرم در مردان بین ۲۱ تا ۳۵ سال می شود. می توانید گردو را به سالاد افزوده یا به صورت مستقیم به عنوان میان وعده مصرف کنید.

۳٫ تخمه کدو

تخمه کدو حاوی آنتی اکسیدان ها، اسید آمینه های ضروری و فیثواسترول هستند که باروری را در مردان افزایش می دهند. مطالعات انجام شده نشان می دهد که گردو می تواند سطح سرمی تستوسترون، تعداد اسپرم، تحرک و حیات آن را افزایش دهد. می توانید تخمه کدو را به صورت خام و ارگانیک به سالاد، غلات و شیرینی ها بیفزایید.

۴٫ عدس

عدس غنی از اسید فولیک (فولات) است که ماده مغذی بسیار مهم برای باروری مردان است. مطالعات نشان می دهد مصرف کمتر اسید فولیک باعث افزایش احتمال ناهنجاری های کروموزومی در مردان می شود. مصرف عدس به صورت روزانه باروری را بهبود می بخشد.

۵٫ توت ها

انواع توت ها، از جمله زغال اخته، توت فرنگی و … ضد التهابی و حاوی آنتی اکسیدان های قوی کورستین و رزوراترول هستند. آنها کیفیت اسپرم، تعداد و تحرک آن ها را بهبود می بخشد. می توانید یک مشت توت به صورت روزانه مصرف کنید یا آن ها را به کیک یا ماست بیفزایید.

۶٫ انار

انار غنی از آنتی اکسیدان ها است. مطالعات نشان می دهد انار سطح تستوسترون و کیفیت اسپرم را بهبود می بخشد و باعث افزایش میل جنسی می شود. یکی از مطالعات نشان داد مصرف انار در موش ها به صورت روزانه به مدت هشت هفته باعث غلظت سلول های اسپرم شده است.

۷٫ شکلات تیره

شکلات تیره غنی از اسید آمینه L-arginine است، که باعث افزایش حجم و تعداد اسپرم می شود. همچنین غنی از آنتی اکسیدان ها است که در برابر رادیکال های آزادی که بر کیفیت اسپرم تاثیر می گذارند عمل می کنند. مصرف شکلات تیره در روز باعث افزایش تعداد اسپرم می شود.

۸٫ سیر

سیر حاوی آلیسین، یک ماده فعال کننده مسئول تحریک گردش خون، است. بنابراین جریان خون به اندام های جنسی منتقل می شود تا اسپرم را از هرگونه آسیب محافظت کند. همچنین سیر حاوی سلنیوم است که باعث تحرک و حیات اسپرم می شود.

۹٫ تخم مرغ

تخم مرغ منبع خوبی از پروتئین و ویتامین E است (تاثیر ویتامین e بر اسپرم ) که به تحریک تولید سلول های اسپرم می پردازد. تخم مرغ اسپرم ها را از آسیب های رادیکال آزاد محافظت می کند و حرکت آنها را بهبود می بخشد.

۱۰٫ هویج

هویج حاوی بتا کاروتن است که آنتی اکسیدان است. آنها با حفظ رادیکال های آزاد به حفظ اسپرم سالم کمک می کنند. آنتی اکسیدان ها نیز باعث تحرک اسپرم ها می شوند و به آن کمک می کنند به تخمک برسند.

۱۱٫ توت گوجی

توت های قرمز روشن غنی از آنتی اکسیدان ها هستند. آنها با آسیب های اکسیداتیو مبارزه می کنند، به حفظ درجه حرارت بهینه در اندام های تولید مثل مردان و بهبود تولید اسپرم کمک می کنند. آنها همچنین برای بهبود استقامت و خلق و خوی شناخته شده هستند.

۱۲٫ جینسینگ

جینسینگ یک ریشه فدریزیک است که در داروهای سنتی استفاده می شود. در یک مطالعه که شامل ۶۶ مرد بود، استفاده از عصاره جینسینگ آسیایی به افزایش سطح تستوسترون و افزایش تعداد اسپرم کمک کرد. همچنین این ماده برای درمان اختلال نعوظ مناسب می باشد. این ماده را می توان به شکل چای مصرف کرد.

۱۳٫ مارچوبه

مارچوبه فوق العاده غنی از ویتامین C می باشد و اسپرم را از آسیب اکسیداتیو محافظت می کند و تعداد اسپرم و تحرک را افزایش می دهد. و افزایش تعداد اسپرم به معنای اسپرم بیشتر برای رسیدن به تخمک است. بنابراین شانس بارداری افزایش می یابد.

۱۴٫ موز

موز دارای یک آنزیم نادر به نام برملائین است که هورمون جنسی را تنظیم می کند. موز حاوی ویتامین A، B1 و C است که باعث تقویت استقامت در مردان و توانایی تولید اسپرم می شود.

۱۵٫ سبزیجات برگ سبز

سبزیجات برگ سبز غنی از اسید فولیک هستند که نقش مهمی در باروری مردان ایفا می کند. همچنین مطالعات نشان می دهد مصرف روزانه اسید فولیک احتمال اختلالات اسپرم را کاهش می دهد. سبزیجات برگ سبز عبارتند از اسفناج، کلم بروکلی، لوبیا سبز و … .

۱۶٫ غذاهای غنی از روی

روی می تواند اسپرم را از آسیب های رادیکال آزاد محافظت کند. همچنین با جلوگیری از تبدیل تستوسترون به استروژن، میل جنسی را تحریک می کند. سطح تستوسترون را افزایش می دهد و تعداد اسپرم و تحرک را افزایش می دهد.

۱۷٫ صدف ها

صدف ها یک منبع عالی از روی هستند. آنها همچنین حاوی مواد مغذی مانند تائورین و گلیکوژن هستند که نقش مهمی در تحریک سیستم تولید مثل دارند. یافته های تحقیقات مختلف نشان داد که عصاره صدف در جلوگیری از نقایص باروری و بهبود تولید اسپرم موثر می باشد.

۱۸٫ گوشت گاو

گوشت گاو همچنین یک منبع غنی از روی است. می توانید ۶٫۳۱ میلی گرم روی در ۱۰۰ گرم گوشت بدون چربی پیدا کنید. منابع دیگر روی عبارتند از گوشت قرمز، جو، ماهی و صدف.

۱۹٫ شنبلیله

این یک درمان سنتی کاهش میل جنسی و تعداد کم اسپرم است. یک مطالعه نشان داد که مصرف عصاره شنبلیله به مدت ۱۲ هفته، میزان اسپرم و کیفیت آن را بهبود می بخشد.

۲۰٫ روغن زیتون

مصرف منظم روغن زیتون باعث افزایش تعداد اسپرم و کیفیت اسپرم می شود. این عمل با کاهش سطح کلسترول بد عمل می کند، بنابراین باعث تحریک جریان اکسیژن به بیضه ها (اندازه طبیعی بیضه چقدر است؟ ) و ایجاد اسپرم سالم می شود.

لیست بالا یک رژیم جامع نیست. مواد غذایی دیگر از جمله روی، ویتامین A، B12، C و فولات نیز باعث تولید اسپرم سالم در بیضه ها می شوند.

www.momjunction.com 

drsalamatزندگی, سلامت5 سال پیش • dahio.com • 7,496دیدگاهتان را بنویسیدمطالب پیشنهادی

۱۰ حقیقت جالب که احتمالا نمی‌دانستید! – بخش سوم

در دنیای اطراف ما بی‌شمار حقیقت جالب در حال رخ دادن وجود دارد که از آن‌ها خبر نداریم. این حقایق در زمینه‌های حیات‌وحش، انسان، معماری، غذا و … هستند که [...]

۱۰ حقیقت جالب که احتمالا نمی‌دانستید! – بخش دوم

در دنیای اطراف ما بی‌شمار حقیقت جالب در حال رخ دادن وجود دارد که از آن‌ها خبر نداریم. این حقایق در زمینه‌های حیات‌وحش، انسان، معماری، غذا و … هستند که [...]

۸ راهکار برای بیشتر مثبت فکر کردن

مثبت اندیشی از رویکردهای سالم در زندگی است و توسط بسیاری از روانشناسان توصیه می‌شود. در این مطلب از لیست‌میکس ۸ راه مثبت اندیشی را با هم مرور می‌کنیم. با [...]

با این ده کتاب، خواندن رمان تاریخی را شروع کنید!

تاریخ شاید برای خیلی از ماها موضوع موردعلاقه نباشد و میل زیادی به خواندن رمان تاریخی نشان ندهیم؛ اما کتاب‌هایی در این حوزه وجود دارند که به‌قدری هیجان‌انگیزند که ممکن [...]

واقعیت های نگران‌کننده‌ای که از آن بی‌خبرید

می‌دانستید کبد با یک ضربه ممکن است از کار بیفتد؟ یا مغز بدون جمجمه آن‌قدر نرم است که از هم می‌پاشد؟ در این لیست ده واقعیت را که هر کدام [...]
ترندها