ترجمه اختصاصی نوریاتو: هنگامی که از سلف ‌پرتره صحبت می‌کنیم احتمالا اسامی کسانی مانند دورر، رامبرانت و ون گوگ به ذهن شما خطور می‌کند. ولی در این مقاله شما ۵ سلف پرتره را مشاهده می‌کنید که احتمالا تا به امروز ندیده‌اید. این سلف پرتره‌ها توسط زنان هنرمند حرفه‌ای و آماتور در دوره‌های زمانی مختلف کشیده شده‌اند.

 

۱-جسینا تربورک

 

جسینا تربورک

جسینا تربورک، سلف پرتره – ۱۶۶۱

 

مطالعه بیشتر: نگاهی کوتاه به تاریخ طولانی عکاسی – قسمت سوم

 

جسینا تربورک (۱۶۳۳-۱۶۹۰) یک تصویرساز، نقاش آبرنگ و طراح عصر طلایی هلند است. آثار هنری او اکثرا از صحنه‌های داخلی کشیده شده‌اند. او در یک خانواده هنری به دنیا آمد و مهارت‌های هنری خودش را از پدرش جرارد تربورک بزرگ و برادران خودش هارمن و موسس و برادرخوانده‌اش جرارد تربورک دوم یاد گرفت. همچنین او مدل موردعلاقه جرارد بود. با اینکه وی از استعداد بالایی برخوردار بود، یک هنرمند آماتور بود. به همین دلیل هنر او از حلقه داخلی فراتر نرفت. به جز نقاشی او در شاعری نیز دستی بر آتش داشت.

 

در این سلف پرتره او یک بادبزن در دست دارد که در آن زمان به عنوان یک اکسسوری مد روز در نظر گرفته می‎شد و کمپانی هلند شرق هند از چین وارد می‌کرد.

 

۲- آملیا ویلهلمینا ون کونیگزمارک – یک تمثال با سلف پرتره و پروفایل پرتره الریکا النورا بزرگ

 

آملیا ویلهلمینا

 یک تمثال با سلف پرتره و پروفایل پرتره الریکا النورا بزرگ، ۱۶۸۹

 

آملیا امیلی ویلهلمینا ون کونیگزمارک (۱۷۲۰-۱۷۴۰) یکی از اعضای خانواده سلطنتی آلمان-سوئد بود و به عنوان یک نقاش آماتور، بازیگر و شاعر شناخته می‌شد. این نقاشی ۴ شخصیت زن را به تصویر می‌کشد. شخصیت سمت راست که قلم‌مو در دست دارد به احتمال زیاد خود آملیا می‌باشد. او یک پروفایل پرتره از الریکا النورا دانمارک، ملکه سوئد را نیز در این نقاشی به تصویر کشیده است. زنی هم که یک تاج گل لاله پوشیده است خواهر آملیا، آئورورا است. در پشت سر او نیز فاما، خدای شایعه و شهر درحال نظارت بر روی صحنه است.

 

۳- آنا ماریا ون شورمن

شورمن

آنا ماریا ون شورمن، سلف پرتره، ۱۳۳

 

آنا ماریا ون شورمن (۱۶۰۷-۱۶۷۸) یک هنرمند هلندی بود که در آلمان به دنیا آمده بود و به خاطر نقاشی‌ها و کنده‌کاری‌های خودش شناخته شده بود. در سال ۱۶۳۶ او در دانشگاه اوترخت تحصیل کرد و تبدیل به اولین دانشجوی زن اروپا شد. همچنین او اولین نقاش مشهور هلندی است که از پاستل برای کشیدن پرتره استفاده کرد. وی در سال ۱۶۴۳ به عضویت افتخاری انجمن نقاشان سنت لوک درآمد و هنر خودش را به عموم مردم معرفی کرد.

 

مطالعه بیشتر: ماه کامل در آثار نقاش‌های معروف

 

علاوه بر هنرهای بصری، شورمن یک شاعر و محقق بود و به ۱۴ زبان مختلف نیز تسلط داشت.

 

۴- هلن شجربک

 

هلن شجربک

هلن شجربک، سلف پرتره با یک نقطه قرمز

 

هلن شجربک (۱۸۶۲-۱۹۴۶) در طول زندگی خودش بیش از ۱۴ سلف پرتره کشیده است. هرچقدر او پیرتر می‌شد، خودش را بیشتر منزوی می‌کرد و به دلیل نداشتن مدل، از خودش نقاشی می‌کشید. آخرین پرتره این هنرمند، تغییر فیزیکی او را با صداقت بسیار بالایی آشکار می‌سازد. او در یک نامه به آینار رویتر می‌نویسد: ” خستگی ناشی از پیری موضوع کاملا متفاوتی است. چون تو می‌توانی اجازه دهی کارها به روال خودشان پیش بروند و هیچ چیزی بجز حساسیت قلم روی آن‌ها تاثیر نداشته باشد.”

 

۵- آماندا سیدوال

 

آماندا سیدوال

 آماندا سیدوال، سلف پرتره، ۱۸۷۰

 

مطالعه بیشتر: روایت میشل فرانکفورتر از زندگی مهاجران آمریکای مرکزی

 

آماندا سیدوال (۱۸۴۴-۱۸۹۱) یکی از ۱۸ زنی بود که هنگام افتتاح رسمی بخش زنان آکادمی سلطنتی هنرهای زیبای سوئد به این آکادمی راه یافت. در سال ۱۸۷۴ او برای ادامه تحصیلات خودش در آکادمی ژولیان به پاریس رفت. او نقدهای خوبی در طول عمر خودش دریافت کرد و تبدیل به یک هنرمند مشهور شد. در سالن پاریس ۱۸۷۷ دو عدد از نقاشی‌های او به دولت فرانسه فروخته شد. این سلف پرتره به همراه یک کلاه با پاپیون ابریشمی آبی هنگامی کشیده شده است که او هنوز در آکادمی استکلهم تحصیل می‌کرد.

 

 

نوشته ۵ سلف پرتره از زنان که ندیده‌اید! اولین بار در مجله نوریاتو | رسانه جامع هنرهای تجسمی پدیدار شد.

hotnews • دسته‌بندی نشده • 1 سال پیش • dahio.com • 295


دیدگاهتان را بنویسید