زگیل تناسلی یکی از شایع ترین انواع عفونت های منتقله از راه جنسی است. تقریبا تمام افراد فعال جنسی در معرض ابتلا به حداقل یک نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، ویروسی که باعث زگیل تناسلی می شود، هستند. زنان مبتلا به زگیل های تناسلی نسبت به مردان کمتر هستند. در این مقاله بصورت مفصل درباره زگیل تناسلی بحث میشود:

علائم زگیل تناسلی چیست؟

چه عواملی شانس ابتلا به زگیل تناسلی را افزایش میدهد؟

چگونه از ابتلا به زگیل تناسلی جلوگیری کنم؟

تشخیص زگیل تناسلی چگونه است؟

درمان زگیل تناسلی چگونه است؟

سوالات رایج شما درباره زگیل تناسلی


همانطور که از نامش بر می آید، زگیل های تناسلی بر روی بافت های مرطوب ناحیه تناسلی تاثیر می گذارند. زگیل های تناسلی ممکن است به صورت کوچک و برافروخته های گوشتی ظاهر شوند یا ظاهری شبیه گل کلم داشته باشند. در بسیاری از موارد، زگیل ها بسیار کوچک هستند تا قابل مشاهده باشند.

زگیل های تناسلی مانند ویروس های پاپیلومای انسانی (HPV) ناشی از زگیل هایی است که در هر جای بدن شما ظاهر می شوند. بعضی از انواع HPV تناسلی می توانند زگیل های تناسلی ایجاد کنند، در حالی که دیگران می توانند سرطان ایجاد کنند. واکسن ها می توانند در برابر برخی زگیل های HPV تناسلی محافظت ایجاد کنند.

علائم زگیل تناسلی چیست؟

در زنان زگیل تناسلی ممکن است بر روی ولو، دیواره های واژن، ناحیه بین ناحیه تناسلی خارجی و مقعد، کانال مقعد و دهانه رحم رشد کند. در مردان، ممکن است بر روی نوک یا شفت آلت تناسلی مرد، اسکروتوم یا مقعد رخ دهد. زگیل تناسلی همچنین می تواند در دهان یا گلو یک فرد که تماس جنسی دهانی با یک فرد آلوده داشته باشد، رشد کند. علائم و نشانه های زگیل تناسلی عبارتند از:

 •  تورم کوچک، گوشتی یا خاکستری در ناحیه تناسلی شما
 •  چند زگیل نزدیک به یکدیگر که شبیه گل کلم هستند
 •  خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی
 •  خونریزی در حین مقاربت

زگیل تناسلی ممکن است خیلی کوچک و مسطح باشد که با چشم غیر مسلح دیده نمی شود. گاهی اوقات، زگیل های تناسلی ممکن است به خوشه های بزرگ تبدیل شوند.

چه زمانی برای زگیل تناسلی  باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر شما یا شریک زندگی شما در ناحیه تناسلی دچار زگیل شده باشد باید به پزشک مراجعه کنید.

علت بوجود آمدن زگیل تناسلی

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) موجب زگیل می شود. بیش از ۴۰ گونه مختلف HPV وجود دارد که به طور خاص بر ناحیه تناسلی تاثیر می گذارد HPV.  تناسلی از طریق تماس جنسی گسترش می یابد. در بیشتر موارد، سیستم ایمنی بدن شما HPV ژنتیکی را می کشد و هیچ نشانه ای از علائم عفونت ایجاد نمی شود.

چه عواملی شانس ابتلا به زگیل تناسلی را افزایش میدهد؟

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها پیش بینی می کنند تقریبا تمام افراد فعال جنسی در معرض ابتلا به حداقل یک نوع HPV در طول زندگی خود هستند. عواملی که خطر ابتلا به آلوده شدن را افزایش می دهند عبارتند از:

 1.  داشتن رابطه جنسی با چندین شریک به صورت محافظت نشده
 2.  داشتن یک عفونت منتقله از راه جنسی دیگر
 3. داشتن رابطه جنسی با شریک زندگی که سابقه جنسی او را نمی دانید
 4.  فعال از نظر جنسی در سن نوجوانی

پیامدهای ناشی از زگیل تناسلی

عوارض جانبی زگیل تناسلی عبارتند از:

۱-   سرطان

سرطان دهانه رحم با ویروس HPV تناسلی ارتباط دارد. برخی از انواع HPV نیز با سرطان دهان، سرطان سینه، سرطان آلت تناسلی و سرطان دهان و گلو همراه است. عفونت ویروسی پاپیلومای انسانی همیشه به سرطان منجر نمی شود، اما هنوز هم انجام آزمایشات پاپ به طور مرتب برای زنان مهم است، به خصوص اگر شما با انواع پرخطر HPV آلوده شده باشند.

۲-  مشکلات در دوران بارداری

زگیل تناسلی ممکن است در طول بارداری مشکلات ایجاد کند. زگیل می تواند بزرگ شود، و ادرار کردن مشکل شود. زگیل در دیواره واژن توانایی کشش بافت واژن در طول زایمان را کاهش می دهد. زگیل های بزرگ در ناحیه تناسلی یا در مهبل (واژن) ممکن است در هنگام زایمان کشیده شوند و خونریزی ایجاد کنند.

به ندرت، یک نوزاد متولد شده با مادر مبتلا به زگیل تناسلی دچار زگیل در گلو می شود. ممکن است نوزاد نیاز به عمل جراحی داشته باشد تا مطمئن شود راه هوایی او مسدود نشده است.

چگونه از ابتلا به زگیل تناسلی جلوگیری کنم؟

علائم زگیل تناسلی

استفاده از کاندوم در طول رابطه جنسی، خطر ابتلا به زگیل های تناسلی را کاهش می دهد. اگرچه استفاده از کاندوم می تواند خطر را کاهش دهد، اما ۱۰۰ درصد موثر نیست. شما هنوز هم می توانید دچار زگیل تناسلی شوید.

واکسیناسیون

یک واکسن به نام Gardasil در برابر چهار نوع HPV که باعث سرطان می شود محافظت می کند و برای جلوگیری از زگیل های تناسلی استفاده می شود. در سال ۲۰۱۴ اداره غذا و داروی ایالات متحده یک واکسن Gardasil 9 را تأیید کرد که در برابر ۹ نوع HPV محافظت می کند.

واکسن دیگری که به نام Cervarix نامیده می شود، از سرطان دهانه رحم محافظت می کند، اما از زگیل تناسلی محافظت نمی کند.

کمیته مشورتی محلی در زمینه اقدامات ایمن سازی توصیه می کند که واکسیناسیون معمول HPV برای دختران و پسران ۱۱ و ۱۲ ساله انجام شود. اگر در آن سن به طور کامل واکسینه نشده باشید توصیه می شود دختران و زنان بالای ۲۶ سال و پسران و مردان تا سن ۲۱ سالگی واکسن دریافت کنند. با این وجود، ممکن است مردان در سن ۲۶ سالگی واکسن HPV را در صورت لزوم دریافت کنند.

این واکسن ها در صورت مصرف پیش از فعالیت جنسی موثرتر هستند. تحقیقات نشان داده است که افراد زیر ۲۱ سال و ۲۱ تا ۳۰ ساله که واکسن HPV را دریافت می کنند می توانند خطر ابتلا به زگیل های تناسلی را تا ۵۰ درصد کاهش دهند.

عوارض جانبی واکسن ها معمولا ملایم و شامل درد در محل تزریق (بازو)، سردرد، تب درجه پایین و یا علائم آنفولانزا است. بعضی اوقات، پس از تزریق، به ویژه در نوجوانان، سرگیجه یا خستگی رخ می دهد.

تشخیص زگیل تناسلی چگونه است؟

از آنجا که تشخیص زگیل تناسلی اغلب دشوار است، پزشک می تواند محلول اسید استیک ملایم را به اندام تناسلی بمالد تا زگیل ها پوشیده شوند. سپس، از طریق ابزار بزرگنمایی، کولپوسکوپ، زگیل تناسلی بررسی می شود.

تست پاپ اسمیر در زگیل تناسلی

۱- تست پاپ اسمیر

برای زنان، مهم است که آزمونهای لگن منظم و آزمایشات پاپ را انجام دهند. این آزمایشات به تشخیص تغییرات واژن و دهانه رحم ناشی از زگیل تناسلی یا نشانه های اولیه سرطان دهانه رحم کمک می کند. در طی یک تست پاپ اسمیر، پزشک شما از دستگاهی به نام سپکولوم برای باز نگه داشتن واژن استفاده می کند. سپس از یک ابزار بلند برای جمع آوری نمونه کوچک از سلول های دهانه رحم – کانال بین مهبل (واژن) و رحم- استفاده می کند. سلول ها با میکروسکوپ برای ناهنجاری ها مورد بررسی قرار می گیرند.

۲- تست HPV

تنها چند نوع از HPV تناسلی به سرطان دهانه رحم مرتبط است. نمونه ای از سلول های رحم که در طول آزمایش پاپ گرفته می شود، می تواند برای این گونه های سرطانی HPV مورد آزمایش قرار گیرد. این آزمون به طور کلی برای زنان سنین ۳۰ ساله و بالاتر استفاده می شود. این آزمون برای زنان جوان مفید نیست، زیرا سیستم ایمنی بدن آنها می تواند انواع سرطان عامل HPV تناسلی را بدون درمان از بین ببرد.

درمان زگیل تناسلی چگونه است؟

اگر زگیل های شما ناراحتی ایجاد نکنند، ممکن است به درمان نیاز نداشته باشید. اما اگر علائم شما شامل خارش، سوزش و درد، و یا اگر زگیل ها باعث ناراحتی های احساسی می شوند، پزشک شما می تواند به شما در تشخیص شیوع بیماری با دارو یا عمل جراحی کمک کند. با این حال، ضایعات احتمالا بعد از درمان دوباره می آیند. برای خود ویروس هیچ درمانی وجود ندارد.

درمان زگیل تناسلی که می تواند به طور مستقیم به پوست شما اعمال شود عبارتند از:

۱- کرم Imiquimod

 این کرم توانایی سیستم ایمنی بدن شما را برای مبارزه با زگیل های تناسلی افزایش می دهد. هنگام استفاده روی پوست خود از تماس جنسی اجتناب کنید. ممکن است کاندوم و دیافراگم را تضعیف کرده و پوست شریک شما را تحریک کند.

یکی از عوارض جانبی احتمالی قرمزی پوست است. سایر عوارض جانبی ممکن است شامل تورم، درد، سرفه، بثورات و خستگی باشد.

۲- پودوفیلین 

یک رزین است که بر پایه گیاهی است و بافت زگیل تناسلی را از بین می برد. پزشک شما باید این محلول را اعمال کند. Podofilox شامل همان ترکیب فعال است، اما می تواند با خیال راحت توسط شما در خانه استفاده شود. پزشک ممکن است بخواهد اولین بار استفاده از پودوفیلکس را مدیریت کند و اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از تحریک پوست انجام دهد. هرگز پودوفیلکس را داخل بدن اعمال نکنید. علاوه بر این، این دارو برای بارداری توصیه نمی شود. عوارض جانبی ممکن است شامل التهاب خفیف پوست، زخم یا درد باشد.

۳-  اسید تری کلرو ساکارید

(TCA) این درمان شیمیایی، زگیل های تناسلی را می سوزاند و می تواند برای زگیل های داخلی استفاده شود. عوارض جانبی ممکن است شامل التهاب خفیف پوست، زخم یا درد باشد.

۴- ( S inecatechins (Veregen

این کرم برای درمان زگیل های خارجی داخلی و زگیل در کانال مقعد یا اطراف آن استفاده می شود. عوارض جانبی اغلب خفیف است و ممکن است شامل قرمزی پوست، خارش یا سوزش و درد باشد. سعی نکنید زگیل های تناسلی را با استفاده از ضد عفونی کننده درمان کنید. این داروها برای استفاده در بافت های مرطوب ناحیه تناسلی مورد استفاده قرار نمی گیرند. استفاده از داروهای بدون نسخه برای این منظور می تواند موجب درد و سوزش بیشتر شود.

ممکن است برای برداشتن زگیل های بزرگتر، زگیل هایی که به داروها پاسخ نمی دهد یا – اگر حامله هستید – به جراحی نیاز داشته باشید. گزینه های جراحی عبارتند از:

۵-  انجماد با نیتروژن مایع (کریوتراپی)

انجماد با ایجاد یک ورم در اطراف زگیل شما ایجاد می شود. همانطور که پوست شما بهبود می یابد، ضایعات از بین می رود، اجازه می دهد پوست جدید ظاهر شود. شما ممکن است نیاز به درمان تکراری کریوتراپی داشته باشید. عوارض جانبی اصلی شامل درد و تورم است.

۶- روش Electrocautery

این روش از یک جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل ها استفاده می کند. ممکن است بعد از عمل درد و تورم داشته باشید.

۷-  جراحی برداشت

پزشک شما ممکن است برای قطع زگیل از ابزار خاصی استفاده کند. برای این درمان بی حسی موضعی یا عمومی نیاز دارید و پس از آن ممکن است دچار درد شدید شوید.

۸- لیزر درمانی

این روش که از پرتو شدید نور استفاده می کند می تواند گران باشد و معمولا برای زگیل های بسیار گسترده و سخت استفاده می شود. عوارض جانبی می تواند شامل زخم و درد باشد.

اولین جلسه با پزشک درباره زگیل تناسلی

آماده شدن برای قرار ملاقات

احتمالا اولین بار علائم و نشانه های خود را در حین معاینه توسط دکتر خانوادگی خود متوجه می شوید. اگر زن هستید، ممکن است مایل باشید قرار ملاقات اول خود را با پزشک متخصص تنظیم کنید.

آنچه می توانید انجام دهید

قبل از قرار ملاقات ممکن است بخواهید یک لیست بنویسید که شرایط زیر را توصیف کند:

 • علائم. علائم خود را شرح دهید و توجه داشته باشید که آیا شریک جنسی شما تا به حال علائم مشابهی داشته یا خیر.
 • سابقه جنسی. لیست تمام مواجه های اخیر را با منابع احتمالی عفونت فهرست کنید. این کار ممکن است شامل داشتن رابطه جنسی محافظت نشده یا رابطه جنسی با یک شریک جدید باشد.
 •  اطلاعات کلیدی پزشکی. هرگونه بیماری دیگر که دارید و تحت درمان هستید و نام هر نوع دارو، ویتامین یا مکمل که مصرف می کنید را ثبت کنید.

سوالات رایج شما درباره زگیل تناسلی

سوالات مربوط به زگیل تناسلی

۱- آیا زگیل تناسلی قابل درمان است؟

درمان برای زگیل تناسلی یا عفونت HPV وجود ندارد. تنها درمان حذف ضایعات ناشی از ویروس است. متأسفانه، حتی از بین بردن زگیل ها، لزوما از گسترش ویروس جلوگیری نمی کند .

۲- چه چیزی باعث زگیل در قسمت های خصوصی می شود؟

عفونت منتقله از راه جنسی (STI) ناشی از ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) باعث تشکیل زگیل تناسلی می شود. زگیل تناسلی ممکن است باعث درد، ناراحتی و خارش شود. آنها برای زنان بسیار خطرناک هستند زیرا برخی از انواع HPV می توانند سرطان دهانه رحم و دهان را ایجاد کنند. HPV شایع ترین انواع STI است.

۳- زگیل تناسلی کشنده است؟

HPV  شایع ترین بیماری های منتقله جنسی در آمریکا است. به استثنای اچ آی وی، مرگ و میر نیز بیشتر است. اما برای تقریبا یک دهه، ما یک واکسن داریم که مانع عفونت HPV می شود و به همین علت سرطان های مرگبار ایجاد می شود.

۴- زگیل تناسلی از بین می رود؟

هنگامی که با ویروس HPV آلوده می شوید، ویروس در بدن شما به عنوان یک عفونت فعال باقی می ماند یا بعد از پاک شدن از سیستم ایمنی بدن شما باقی می ماند. HPV از بین نمی رود و ممکن است سالها در سلول های رحم وجود داشته باشد.

۵-  آیا زگیل مسری است؟

 زگیل ها بر روی سطح پوست ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) رشد می کنند. در حالی که معمولا خوشخیم هستند مسری می باشند. … مطالعات نشان داده اند که زگیل های معمولی (به عنوان مثال زگیل تناسلی) نمی توانند از طریق تماس پوست به پوست گسترش یابد.

۶-  آیا زگیل های تناسلی با آنتی بیوتیک درمان می شوند؟

 برای اکثر افراد، درمان ممکن است باعث شود که زگیل ها سریعتر از بین بروند. همانطور که زگیل های تناسلی از یک ویروس و نه باکتری ایجاد می شود، آنتی بیوتیک ها مانع از پاک شدن زگیل ها نمی شوند. زگیل های قابل مشاهده را می توان با روش های مختلفی حذف کرد. استفاده از کرم یا مایع روی زگیل (برای چند روز در هفته) باعث از بین رفتن زگیل می شود.

۷- آیا زگیل تناسلی سرطان است؟

 انواع HPV که می توانند زگیل های تناسلی را ایجاد کنند همانند انواع HPV نیستند که می تواند باعث سرطان شود. سرطان های HPV عبارتند از سرطان دهانه رحم، دهان، واژن، آلت تناسلی یا مقعد. عفونت HPV همچنین می تواند باعث ایجاد سرطان در پشت گلو شود.

 www.mayoclinic.org

hotnewsسلامت2 سال پیش • dahio.com • 606


دیدگاهتان را بنویسید