به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، چهارمین کنسرت آموزشگاه‌های موسیقی بهرنگ به مناسبت صدمین سالگرد تولید علی تجویدی، آهنگساز فقید و نام آشنای موسیقی ایران امروز (۱۷ آبان) در پردیس تئاتر تهران برگزار شد.

پری ملکی، (خواننده و موسیقیدان)، کامران صفاری و بهرام گودرزی (خواننده)، بهرنگ آزاده و آزاده شمس (مدیران آموزشگاه بهرنگ) و… از جمله چهره‌های شاخص در این مراسم بودند.

در این مراسم هنرجویان این آموزشگاه به نوبت به اجرای زنده در قالب‌های مختلفی چون تک نوازی پیانو، تار، ویولن و دو نوازی و گروه نوازی ویولن، سنتور، کوبه‌ای و گیتار برای حضار پرداختند.

همچنین در بخش‌هایی از این مراسم ارکستر شماره یک و دو آموزشگاه بهرنگ و ارکستر سازهای ایرانی به اجرای قطعاتی از هنرمندان شهیر از جمله علی تجویدی پرداختند و در بخش پایانی مراسم نیز ارکستر شماره سه بهرنگ به رهبری امیر قربانی، نوازنده باسابقه و با خوانندگی علیرضا فریدون‌پور دو تصنیف «جدایی» و «یک نگه» از ساخته‌های تجویدی را برای حاضران اجرا کردند.

در پایان مراسم هم با اهدای لوح تقدیر از هنرجویان تجلیل به عمل آمد.

علی تجویدی متولد ۱۵ آبان سال ۱۲۹۸، یکی از بزرگ‌ترین آهنگسازان معاصر ایران زمین است که آموختن موسیقی را از کودکی نزد هادی خان تجویدی (پدرش) آغاز کرد و سپس تحت آموزش اساتیدی چون درویش خان، حسین یاحقی، ابوالحسن صبا و… قرار گرفت. 

او همچنین سابقه حضور در محفل هنری محمد ایرانی را در کارنامه خود دارد که به واسطه آن با هنرمندانی چون حاج آقا محمد ایرانی، اسماعیل قهرمانی، سیدحسین طاهرزاده و رکن‌الدین مختاری آشنا شد.

«آشفته حالی»، «آتش»، «کاروان»، «تنها منشین»، «رفتم»، «بازگشته»، «می‌گذرم»، «مرا عاشقی شیدا»، «آزاده»، «تذرو»، «مناجات نیمه شب» بخشی از تصنیف‌های ساخته شده این هنرمند فقید است. این هنرمند همچنین دستی هم بر آتش پژوهش داشته است و مجموعه سه جلدی ردیف سازی برای ویولن را به رشته تحریر درآورد.

تجویدی پس از دست و پنجه نرم کردن با بیماری، در ۲۴ اسفند ۸۴ و در سن ۸۶ سالگی دار فانی را وداع گفت.

۵۷۲۴۳

hotnews • دسته‌بندی نشده • 7 ماه پیش • dahio.com • 4

برچسب‌ها


دیدگاهتان را بنویسید